Szlak Dolnośląskich Zamków i Pałaców
26.04.2025
I etap Szutrozy 2025 rozpocznie się przy Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. Nasza przygoda to nie tylko sportowe wyzwanie, ale również tematyczna podróż po wyjątkowo atrakcyjnym regionie. Muzeum Ceramiki od kilku miesięcy jest jednym z kluczowych punktów na mapie kulturalnej regionu, prezentując bogatą historię miasta słynnego na całym świecie z produkcji ceramiki użytkowej i artystycznej. Pierwszy etap Szutrozy to też Bory Dolnośląskie. Rozległy, nieodkryty obszar, słynący z niekończących się leśnych duktów i szutrowych odcinków.
95 km
dystans mini
156 km
dystans średni
250 km
dystans długi
DYSTANS KRÓTKI
ok 95 km
1 punkt kontrolny
DYSTANS ŚREDNI
156 km
2 punkty kontrolne
DYSTANS DŁUGI
252 km
3 punkty kontrolne
Szutroza program zawodów
Start odbędzie się w grupach liczących do 8 osób w odstępach 5-minutowych zgodnie z podziałem na grupy startowe. Podział na grupy odbędzie się na 7 dni przed wyścigiem (zawodnicy mogą zgłaszać mailowo własne grupy startowe).
Biuro zawodów: Muzeum Ceramiki w Bolesławcu
- 5:30 – 10:30 – praca Biura Zawodów
- Start odbędzie się zgodnie z podziałem na grupy startowe,
- od godziny 7:00 dla dystansu DŁUGIEGO
- od godziny 9:00 dla dystansu ŚREDNIEGO
- od godziny 11:00 dla dystansu KRÓTKIEGO
(ostateczne godziny startu mogą zostać przesunięte na późniejszą godzinę, zależy od ostatecznej ilości zapisanych zawodników).
LIMITY CZASOWE
Na dystansie DŁUGIM limit wynosi 24 godziny
Na dystansie ŚREDNIM limit wynosi 12 godzin
Na dystansie KRÓTKIM limit wynosi 10 godzin
Jak pojedziemy?
Trasa dolnośląskiego etapu prowadzi przez malownicze zakątki Dolnego Śląska, gdzie rowerzyści mogą podziwiać zarówno naturalne piękno regionu, jak i jego bogate dziedzictwo historyczne. W ramach tego etapu uczestnicy mają okazję przejechać obok lub odwiedzić kilka imponujących zamków i pałaców, które są nieodłącznym elementem krajobrazu Dolnego Śląska. Wśród nich mogą znajdą się m.in. takie miejsca jak: Zamek w Kliczkowie,, Zamek Grodziec, Pałac Lenno we Wleniu, stolica polskiej komedii Lubomierz (to tu kręcono Samych Swoich), zamek Czocha, pałac w Brunowie, pałac w Skale…
Co więcej – przejedziemy przez najpiękniejsze wrzosowiska na Dolnym Śląsku i przemkniecie bokiem wzdłuż Pustyni Kozłowskiej.
Co lokalnego zjemy?
Co można znaleźć na punkcie!
Nasze punkty:
Chocianów – Zamek Grodziec – Pałac w Skale – Zamek Czocha
- 1 punkt z wyżywieniem na krótkim dystansie,
- 2 punkty z jedzeniem na dystansie średnim,
- 3 punkty na dystansie długim.
Każdy punkt wyposażony jest w wodę, izotonik, słodkie wypieki i lokalne pożywne przysmaki.
Będzie lokalnie, będzie smacznie i nikt nie wyjedzie od nas głodny!
Na każdym punkcie znajdziecie w razie potrzeby: apteczkę, pompkę do roweru, podstawowe narzędzia serwisowe, możliwość naładowania telefonu, lampek, toaletę.
NOCLEGI W LOKALNEJ SZKOLE! Noclegi z 25/26 KWIETNIA
Oferujemy darmowe noclegi w szkole w Bolesławcu na przeciw miasteczka zawodów! Lokalizacja noclegów: ul. Zgorzelecka, Bolesławiec
Zachęcamy do skorzystania z tej możliwości i spędzenia nocy w przyjaznej kolarskiej atmosferze. Prosimy o zabranie własnych śpiworów i karimat. Liczba miejsc jest ograniczona, więc rezerwujcie swoje miejsce już teraz!
Więcej informacji oraz szczegóły rezerwacji można uzyskać kontaktując się z Mariuszem Lickiewiczem: tel. 793 180 003 (preferowany WhatsApp) lub mailowo: mariuszlickiewicz@gmail.com
Czy warto przyjechać na Szutrozę do Bolesławca?
Odkryj nieznane:
Bory Dolnośląskie, które ugoszczą zawodników Szutrozy to największy zwarty kompleks leśny w Polsce! Jest w czym wybierać jeżeli chodzi o poprowadzenie trasy gravelowej przygody – lokalnym ambasadorem Szlaku Dolnośląskich Zamków jest Mariusz Lickiewicz, znany z organizacji słynnego Gravmaggedonu i serii ultra wyścigów GravON The Adventure.
Lokalnie i Smacznie:
Uczestnicy wcześniejszych etapów Szutrozy doskonale wiedzą, że jedzenie na pitstopach ma dla nas ogromne znaczenie 🙂 Trudno wyobrazić sobie rowerową przygodę bez odpowiedniego uzupełniania kalorii. Jak zwykle będą to lokalne przysmaki w ilościach dostosowanych do potrzeb największych rowerowych głodomorów.
Dlaczego Szutroza?
Wspólna przygoda, przesuwanie własnych limitów. Na Szutrozie nie trzeba się ścigać. Każdy w swoim tempie, z pełnym brzuchem pokonywać może starannie przygotowaną trasę, ciesząc oko dziedzictwem województwa dolnośląskiego.
Poznaj największy kompleks leśny w Polsce z perspektywy roweru, poczuj klimat bolesławieckich manufaktur ceramicznych na trasie wzdłuż najpiękniejszych zamków i pałaców Dolnego Śląska!